Kraków. Andrzej Grabowski i Bożena Adamek w poetyckim dialogu z Achmatową

Już 17 grudnia w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” odbędzie się promocja płyty dwójki  znakomitych aktorów – Andrzeja Grabowskiego i Bożeny Adamek. Płyta zawiera interpretacje kilkunastu wierszy rosyjskiej poetki Anny Achmatowej. Poezji towarzyszą kompozycje muzyczne autorstwa Tomasza Lidy.

Płyta „Poezja Anny Achmatowej” to efekt wspólnych działań artystycznych dwójki aktorów krakowskiego środowiska teatralnego –Andrzeja Grabowskiego i Bożeny Adamek.

Na płycie artyści zaprezentują  kilkanaście wybranych utworów, które są refleksyjną  podróżą w głąb świata Anny Achmatowej – rosyjskiej poetki, żyjącej na przełomie XIX i XX w. Achmatowa w swoich wierszach porusza się w lirycznej tematyce, której tłem jest klimat schyłku dawnej Rosji oraz specyfika sowieckich realiów.

Zdaniem Bożeny Adamek wybór Achmatowej jest jej osobistym  zmaganiem się z pracą tłumacza poezji.  Chociaż przekładów Anny Achmatowej na j. polski jest już kilka, to Adamek chciała stworzyć wersję  nie tyle osobistą, lecz jak najbardziej zbliżoną do rosyjskiego oryginału.  Jak sama przyznaje, praca na tekstami była dla niej – jako aktorki, bardzo kreatywnym przeżyciem, gdyż „Jako aktorka zaryzykowałam i postanowiłam sama zbliżyć się do oryginału, uchwycić w polszczyźnie jej swoisty ton, dotknąć lirycznych strun, które zabrzmią kobiecym rozedrganiem, oddać rytm, który sprawia, że wiersz leci, wznosi się i łatwo zapada w pamięć. Mam nadzieję, że płyta się spodoba i udowodni sens podjętej przeze mnie pracy.” – mówi tłumaczka, Bożena Adamek.

Natomiast Andrzej Grabowski mówi, że : „Zawsze lubiłem i lubię poezję . Zawsze lubiłem Achmatową  ale dopiero tłumaczenie Bożeny Adamek otworzyło mi w pełni oczy i serce na tę wspaniałą poetkę.”

Z kolei poeta Adam Ziemianin dostrzega w  pomyśle aktorskiej interpretacji poezji pełen namiętności, dialog poetycki zbudowany z wierszy Achmatowej.

Więcej informacji na www.poezja-polska.pl

Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, ul. Szczepańska 1, 17. grudnia. 2012 godz. 18:00

VN:F [1.9.10_1130]
Ocena: 4.0/5 (1 głos)
Kraków. Andrzej Grabowski i Bożena Adamek w poetyckim dialogu z Achmatową , 4.0 out of 5 based on 1 rating
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kulturalnie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz