Zjedzenie jabłka nie zaszkodzi? – mity na temat higieny jamy ustnej

Białe zębyBiałe zęby i uśmiech to wizytówka, która błyskawicznie może nam zjednać rozmówcę – bez względu czy będzie to pierwsza randka, egzamin czy rozmowa kwalifikacyjna. Wbrew wyobrażeniom – biały, piękny uśmiech nietrudno osiągnąć. Wystarczy przestrzegać kilku reguł i pozbyć się niektórych przesądów. Znasz je wszystkie?

Niektóre mity dotyczące pielęgnacji jamy ustnej naprawdę zadziwiają inwencją twórczą autorów. Między bajki należy na przykład włożyć informację, jakoby jabłko można było jeść z czystym sumieniem nawet po wieczornym myciu zębów. Owoce zawierają cukry – i jabłko nie jest pod tym względem wyjątkiem, dlatego takie praktyki łatwo mogą stać się przyczyną próchnicy.

Cukry faktycznie są jednym z najbardziej zaciekłych wrogów zdrowych zębów. Jednak nie wolno także zapominać o tym, że nawet z pozoru zdrowe jedzenie, dla zębów może okazać się bardzo niebezpieczne. Naturalne kwasy wchodzące w skład niektórych produktów odwapniają i zmiękczają szkliwo. Jednak bez paniki – wszystko jest dla ludzi! Możesz jeść wszystko, na co tylko masz ochotę, pod warunkiem, że zadbasz o prawidłową higienę jamy ustnej, choć także w tej materii nie brakuje szkodliwych przesądów.

Najpopularniejszy z nich dotyczy rodzajów szczoteczek. To nieprawda, że szczoteczki z twardym włosiem czyszczą zęby efektywniej niż te z miękkim. Wręcz przeciwnie, miękkie włosie może przynieść lepsze rezultaty, gdyż nie ściera szkliwa, a przy tym lepiej nadaje się do najlepszej metody szczotkowania, czyli ruchów wymiatających. Raz na zawsze trzeba się także rozprawić z opinią, jakoby elektryczne szczoteczki (http://www.shop-dent.pl/pl/c/Szczoteczki-elektryczne/2) są dla ludzi leniwych. Nie jest to prawdą, używanie tego rodzaju szczoteczek przynosi lepsze efekty, a sięganie po sprawdzone rozwiązania jest cechą charakteryzującą osobę praktyczną, nie leniwą. Tak jak w przypadku tradycyjnego szczotkowania, także w tym wypadku konieczne jest długie (przynajmniej dwie minuty) i dokładne mycie. Szczoteczka elektryczna dzięki małej główce łatwiej dociera do trudno dostępnych miejsc, a charakterystyczne rotacyjno-oscylacyjne ruchy i pulsowanie sprawiają, że żeby są dokładnie wyczyszczone, a osad usunięty.

Kolejny mit dotyczy past wybielających. Niestety nie każda pasta z napisem „whitening” ma właściwości wybielające. Większość z nich po prostu lepiej oczyszcza zęby z osadów, dzięki takim składnikom jak krzemionka, soda czy pył diamentowy. Powinieneś jednak pamiętać, by nie używać takich past na stałe, gdyż mogą uszkodzić szkliwo. Naprawdę wybielające zęby właściwości posiadają pasty zawierające nadtlenek wodoru lub karbamidu ale jest ich niewiele i rzadko można je dostać w drogeriach. Najłatwiejszym sposobem jest zamówienie pasty przez Internet, na przykład na stronie shop-dent.pl.

Przed zadbaniem o wymarzony kolor zębów, skup się jednak na ich zdrowiu. Wybielanie, nawet domowymi sposobami powinno być poprzedzone wizytą u stomatologa. Proces ten sprawia, że zęby stają się wrażliwsze, dlatego wcześniej wskazane jest kontrola uzębienia. Dentysta poinformuje Cię o ewentualnych przeciwwskazaniach i zaproponuje najlepszą dla Ciebie metodę.

VN:F [1.9.10_1130]
Ocena: 0.0/5 (0 głosów)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Styl. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz