Kulturalnie

Literacka Katalonia i konkurs dla naszych czytelników

Tuesday, 21.05.2013 13:26 |  Autor: Kamila Kowerska | 
Kulturalnie |  Książki |  Wydarzenia
Słońce, rozgrzany piasek, wyborne tapas, wino z okolic Penedès i… 600-stronicowa powieść. Tak w skrócie mogą wyglądać idealne katalońskie wakacje!
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 4 ocen.

Not Spain, Catalonia!

Katalonia to dumne „państwo w państwie” o bardzo silnym poczuciu odrębności od reszty Hiszpanii. Ten górzysty region, przez który ciągnie się wschodnia część masywu Pirenejów, ma za sobą prawie 12 wieków trudnych dziejów (historycy określają powstanie Katalonii na IX wiek, kiedy to kilka okręgów zjednoczyło się wokół hrabstwa Barcelony). Próby wyodrębnienia się osobnej kultury towarzyszyły praktycznie wszystkim okresom historii regionu, jednak gdy w 1936 r. w Hiszpanii wybuchła wojna domowa, a krajem zawładnęła dyktatura generała Franco, rozpoczął się najczarniejszy okres w historii tej części Półwyspu Iberyjskiego. Blisko 40 lat trwały represje, które w największym stopniu dotknęły elity kulturalne. Reżim tępił wszelkie przejawy lokalnego patriotyzmu. Jednak upór i wytrwałość, z jaką Katalończycy sprzeciwiali się atakom na ich odrębność, umożliwiły powstanie niezależnego, samokształtującego się ośrodka na kulturalnej mapie Hiszpanii.


Katalończycy nie gęsi, iż swój język mają!

Kataloński jest w barcelońskich urzędach językiem oficjalnym (na równi z hiszpańskim), jednak nie to stanowi jego największą siłę. Català to element kształtujący i scalający zbiorową tożsamość narodową mieszkańców regionu. I znów, gdy Katalonia pozostawała pod obcymi rządami, odróżniający się od hiszpańskiego język gwarantował jej mieszkańcom zachowanie własnej narodowości – mimo że został zakazany.

Na świecie mieszka blisko 12 milionów osób, które na co dzień posługują się tym językiem w pracy, szkole, życiu codziennym. Jedno jest pewne – będąc w Barcelonie, na pewno usłyszymy go częściej niż język hiszpański.

 

Zaczytani w Barcelonie

Od pewnego czasu polski rynek wydawniczy przeżywa istny boom powieści katalońskich lub związanych z Katalonią. Sama Barcelona – ze swoją różnorodną architekturą sakralną, secesyjnymi kamienicami projektu genialnego Gaudiego, wąskimi uliczkami, nadmorskimi promenadami i urokliwym parkiem Güell – stanowi idealne tło dla wielowątkowych, opasłych powieści.

W Polsce moda na pisarstwo rodem z Katalonii rozpoczęła się w 2005 r., wraz z opublikowaniem przez wydawnictwo Muza powieści urodzonego w Barcelonie pisarza Carlosa Ruiza Zafóna – Cień wiatru. Historia Daniela Sempere, który dzięki swojemu ojcu zostaje wprowadzony do magicznego, pełnego tajemnic świata Cmentarza Zapomnianych Książek, podbiła serca milionów czytelników w 45 krajach, w których się ukazała. W Polsce sprzedano ponad 1,5 miliona egzemplarzy!
Twórca Cienia wiatru (a także kontynuacji serii w postaci kolejnych tytułów przedstawiających historię rodziny Sempere – Gra anioła i Więzień nieba) jest jednym z najpopularniejszych pisarzy regionu północno-wschodniej Hiszpanii, jednak warto wspomnieć także o innych powieściach z akcją osadzoną w Barcelonie, które można kupić w dobrych księgarniach.

1 2  

Wasze opinie 

Komentarze

Aneta Galinska Tuesday, 21.05.2013
Mail wysłany :)