Kulturalnie

Marian Warzecha. Collage 1946-1949 | Galeria Starmach

Tuesday, 30.09.2014 21:58 |  Autor: KK | 
Wystawy |  Kulturalnie |  Wystawy
Dla Mariana Warzechy, który sięgnął po collage w II połowie lat 40. XX wieku, technika ta stała się naturalnym wyrazem stosunku do otaczającej go rzeczywistości. Wystawa w galerii Starmach będzie pierwszą prezentacją prac z najwcześniejszego okresu twórczości Mariana Warzechy.
start 10/07/14
koniec 11/21/14
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 1 ocen.

Artysta często podkreśla, że prace z lat 1946–1949 były eksperymentem z kubizmem, lub dokładniej – z bardziej kategorycznym, jeśli chodzi o stosowaną zasadę, formizmem. Jednakże nie poprzestał on na czysto konstrukcyjnych zagadnieniach. Jak podkreśla Warzecha, w tych wczesnych eksperymentach z językiem wypowiedzi artystycznej chodziło mu o ukazanie jednolitej materii. Kiedy indziej praca była rozważaniem na temat przestrzeni, jej podziału i tego, co sprawia, że daną płaszczyznę odbiera się jako bliższą, a inną jako dalszą. Celem było uzyskanie przestrzeni, której elementy nie określają swojego wzajemnego w niej położenia, ani też położenia wobec siebie – relacje między nimi były zachwiane, tak aby ich stosunek wobec siebie, ale także wobec całej kompozycji był naruszony i w konsekwencji nie oddawał rzeczywistości oraz praw w niej obowiązujących. Błąd w przestrzeni oraz jej nielogiczność były wartością poszukiwaną. 

Wystawie towarzyszy katalog zawierający reprodukcje wszystkich prezentowanych dzieł, teksty, rozmowę z artystą i kalendarium.

Marian Warzecha (ur. 1930 r.) - jeden z założycieli Grupy Krakowskiej, inicjator i organizator interdyscyplinarnych konwersatoriów i sympozjów, brał udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą: MoMA w Nowym Jorku; Zabirskie Gallery, Nowy Jork; Felix Landau Gallery, Los Angeles; Galeria L'Obelisco, Rzym; Muzeum Narodowe w Warszawie; Muzeum Narodowe w Krakowie i in.

 

MARIAN WARZECHA
COLLAGE 1946-1949

8 października- 21 listopada
otwarcie 7 października 2014
kurator wystawy: Dobromiła Błaszczyk

Galeria Starmach UL.WEGIERSKA 5, KRAKÓW, POLAND

Wasze opinie 

Komentarze

Jeszcze nikt nie komentował‚ tego tekstu.