Kulturalnie

Przyjęcie perfekcyjne

Friday, 24.08.2012 09:00 |  Autor: Marta Prządo | 
Z innej beczki |  Kulturalnie
Zaplanowanie i przeprowadzenie udanego przyjęcia to nie lada wyzwanie. Łatwo zgubić się w kulinarnych niuansach, pomylić skomplikowane zasady sadzania gości przy stole lub przeoczyć istotny szczegół. Z pomocą przychodzi nasz mini-poradnik, opracowany na podstawie skarbnicy wiedzy o savoir vivre, czyli książki "Gentleman" Adama Granville'a.
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 3.0 z 5. 2 ocen.

Przygotowanie przyjęcia perfekcyjnego wiąże się z szeregiem decyzji, od których będą zależeć późniejsze opinie zaproszonych gości. Warto więc poświęcić czas na dokładne opracowanie planu działania, aby mógł przełożyć się na towarzyski sukces. Przede wszystkim należy wybrać godzinę przyjęcia, która, według terminologii dworskiej, narzuci rodzaj posiłku. Na śniadanie zapraszamy między 12 a 14, na obiad po 19, a kolacja odbywa się niemal w nocy, bezpośrednio po wieczornym wydarzeniu artystycznym. Wybór formy posiłku jest naprawdę imponujący: śniadanie robocze, brunch, śniadanie obiadowe, aperitif, linner, low tea, cocktail prolongé, cendrillon, nightcap (podkurek).

Komponując menu warto skorzystać z utartego i sprawdzonego schematu: zimna przekąska, zupa, gorąca przekąska, ryba, sorbet, pieczyste, deser. Pozycja sorbetu w menu wydaje się zaskakująca, ale w rzeczywistości jest w pełni zasadna – orzeźwiający miąższ owoców zmieszany z alkoholem przygotowuje nasze kubki smakowe do pełnego kosztowania dania głównego. Podobne właściwości ma... wódka. Pamiętajmy, że w menu nie powinno być potraw kuchni cudzoziemskich. Prym wiedzie kuchnia narodowa, nie wyłączając trunków (we Włoszech wino, w Polsce wódka). Karty informujące o menu wraz z karteczkami z nazwiskami poszczególnych gości należy ułożyć przy każdym nakryciu.

Sala, w której odbędzie się przyjęcie powinna mieścić około 12-14 nakryć; jest to uniwersalna ilość. Stoły ułożone w podkowę sprzyjają widowiskowej prezentacji potraw lub występom artystycznym, ale uniemożliwiają swobodną rozmowę, na co z kolei pozwala układ prostokątny lub pojedyncze, okrągłe stoły. Istotnym elementem planowania przyjęcia jest placement, czyli właściwe rozsadzenie gości przy stole. Najważniejsze miejsca zajmują goście honorowi, usadzeni obok gospodarzy, a w całym układzie obowiązują reguły przeplatanie kobiet i mężczyzn oraz rozdzielania par. Do obowiązkowych elementów nakrycia stołów należą: obrus, świeczniki, serwety ułożone na talerzach głównych, zastawa stołowa, sztućce, szkło, pieczywo, sól (jako jedyna akceptowana przyprawa).

1 2  

Wasze opinie 

Komentarze

Jeszcze nikt nie komentował‚ tego tekstu.