Kulturalnie

"Syberyjskie wychowanie"

Sunday, 27.07.2014 09:32 |  Autor: Kamila Kowerska | 
Książki |  Kulturalnie
W chwili, gdy za naszą wschodnią granicą rozgrywa się dramat, do księgarń trafia książka niezwykła. Jej autor, Nikołaj Lilin, dorastał w świecie kryminalistów na ukraińsko-mołdawskim pograniczu.
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 1 ocen.

„Syberyjskie wychowanie” pozwala zrozumieć to, czego świadkami jesteśmy słuchając i oglądając relacje z Kijowa i innych miast konfliktu, a ostatnio także z tragedii niewinnych pasażerów pasażerskiego samolotu malezyjskich linii lotniczych. 
Urodzony w Naddniestrzu autor dzieciństwo spędził oglądając inną tragedię – koszmar wojny domowej w Mołdawii. Ten weteran wojny w Czeczenii przebywa obecnie w Mediolanie, gdzie założył galerię sztuki. Efektem jego ogromnego talentu literackiego jest natomiast debiutancka powieść wydana w Polsce nakładem Black Publishing. Światowy bestseller, błyskawicznie zekranizowany przez Gabriele Salvatoresa (w filmie zobaczyć możemy m.in. Johna Malkovicha) jest porażającą relacją, wspomnieniem dzieciństwa i niezwykłym portretem ludzi zamieszkujących Naddniestrze, ludzi przeniesionych w wyniku deportacji z rozległej syberyjskiej ziemi. To świat zwalczających się gangów, ustalonych norm współżycia pomiędzy nimi, kodeksów honorowych oraz trwale wyznaczonych pozycji, które można zmienić jedynie przy pomocy noża lub karabinu.

Książkę czyta się jednym tchem, trudno się od niej oderwać. Brutalny świat odraża, ale i fascynuje. Zdumiewa prostymi rozwiązaniami, gdzie słowo honor znaczy więcej niż tomy zapisanych reguł postępowania. Tutaj prawnicy nie są potrzebni, a gdy krzywda spotyka niedorozwiniętą dziewczynkę w pomoc młodocianym mścicielom ruszają wszystkie zwalczające się strony dramatycznych wydarzeń.

Ranga każdego wyczynu (najczęściej wyroki za dokonane przestępstwa) tatuowane są na ciele. I tu też nie może być oszustwa, każdy tatuujący ma swoje metody rozpoznawalne dla wtajemniczonych, a jeżeli ktoś obcy chce wejść w ten zamknięty świat, zostanie rozpoznany błędnym tatuażem i spotyka go kara najsurowsza – śmierć. Właśnie główny bohater, czyli sam autor jest mistrzem tej sztuki, stopniowo zaakceptowanym przez całą społeczność – opis akceptacji to jeden z najciekawszych fragmentów tej powieści.

Mylił by się jednak ktoś sądząc, że to powieść knajacka. W większości przewijający się na jej kartach bohaterowie, to ludzie wszechstronnie wykształceni. Dysputy wręcz filozoficzne i cytowanie klasyków zdumiewają - jak podkreśla sam autor, to efekt radzieckiej edukacji, która wtłaczana w sowieckiej szkole pozwoliła mu na poznanie języków - mołdawskiego, angielskiego i włoskiego, a także klasyków literatury - Tołstoja, Czechowa czy Dostojewskiego. Szanujący się czytelnik nie może nie mieć tej książki w swoich zbiorach.

Tytuł: Syberyjskie wychowanie
Autor: Nikołaj Lilin
Wydawca: Black Publishing
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 320
Rok wydania: 2014
Cena: 34,90 zł

Wasze opinie 

Komentarze

Jeszcze nikt nie komentował‚ tego tekstu.