Ładne rzeczy

Rogaty design

Wednesday, 02.03.2011 13:48 |  Autor: Katarzyna Kasprzyk | 
Wnętrza |  Ładne rzeczy
Z czym kojarzy się Skandynawia? Z fiordami z dowcipu, co z ręi jedzą z sauną i witkami brzozowymi? z wysoko procentowym napojem i żrawiną Oczywiśie, ale przede wszystkim SKANDYNAWIA nasuwa na myś od razu DESIGN.
Jesper K. Thomsen - duńki inżnier jest twórcą między innymi Lampetty, stylizowanej na stary reflektor samochodowy z lakierowanej stali i szkł, doskonale pasująy do minimalistycznych wnęrz.
Jesper K. Thomsen - duńki inżnier jest twórcą między innymi <i>Lampetty</i>, stylizowanej na stary reflektor samochodowy z lakierowanej stali i szkł, doskonale pasująy do minimalistycznych wnęrz.
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 1 ocen.

    Norwescy, fińcy, duńcy i oczywiśie szwedzcy artyśi doskonale realizująideęprojektowania, który poprawia jakośu263  żcia poprzez odpowiednie wzornictwo. Ergonomia i minimalizm, wygoda i prostota - to hasł wspólne dla skandynawskiego designu. Pozbawione zbęnych dekoracji, minimalistyczne meble i wnęrza doskonale dostosowująsiędo potrzeb ciał i kojąumęzony wzrok łgodnymi formami i spokojnymi kolorami (a najczęu347 ciej bielą.

    Gdzie leż źódł sukcesu skandynawskiego designu? Moż to trudne warunki przyrodnicze i wynikająy z tego ograniczony dostę do surowców sprawił, ż przedmioty musząbyćfunkcjonalne, trwał i produkowane z szacunkiem dla zasad ekologicznego żcia? A moż protestancka natura, wrodzona powśiąliwośu263  każ Skandynawom oszczęnie użwaćformy i nie szalećz barokowymi kształami mebli? Jak każe uogólnienie - jednoznaczna odpowiedźbęzie krzywdząa. Waże jest to, ż produkty z półocy Europy wyróżiająsięprostotą zdeterminowanąfunkcją sąuniwersalne, ponadczasowe i niezależe od przemijająych trendów (jak projekty Alvara Aalto, Arne Jacobsena, Hansa Wegnera). Na pewno bardzo waże sąteżdobre przykłdy wzornictwa od dziecka wdrażne małm Szwedom czy Finom. Skandynawowie dbająo łd w architekturze publicznej, we wzornictwie znaków w przestrzeni miejskiej. Design obecny jest teżw każym domu , nieważe czy pod postaciąmebla z Ikei, czy wyrafinowanego, modnego projektanta. Przykłdowo, podczas gdy my bęziemy stolicąpiłi nożej, Helsinki w 2012 roku bęąśiatowąmetropoliąwzornictwa. Stolica Finlandii ubiegał sięo ten tytułprzyznawany przez ICSID (Mięzynarodowy Komitet StowarzyszeńWzornictwa Przemysłwego) pod hasłm ”Otwarte Helsinki – osadzenie wzornictwa w żciu” i nie był to hasł przesadzone - narodowe wzornictwo jest częu347 ciąskandynawskiej codziennośi, rodzajem patriotycznego snobizmu.
    Skandynawowie po prostu zwracająuwagęna edukacje estetycznąi promujądobre wzory i ładne rzeczy. Tak teżkształąprojektantów genialnych w prostocie formy.
Źródło: www.kgm.pl

Wasze opinie 

Komentarze

Jeszcze nikt nie komentował‚ tego tekstu.