Nastrój się

METAMORFOZY.COM - Marta Zinkow: Relaks dobrze robi zębom.

Friday, 30.08.2013 16:20 |  Autor: KS | 
Nastrój się |  Piękno |  Psyche
Program metamorfozy.com to nie tylko zabiegi medycyny estetycznej. Dr Katarzyna Jasiewicz podkreśla, że jej zdaniem tak samo jak uroda, liczy się zdrowie uczestniczek, a zęby to odwieczna bolączka Polek. Dlatego zaprosiła do współpracy stomatologa. Marta Zinkow z centrum stomatologii Dentima dba o to, żeby z twarzy uczestniczek nie schodził szeroki uśmiech. Czytelniczkom zdradza proste sposoby na piękne i zdrowe zęby.
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 2 ocen.

Dlaczego stomatolog jest częścią programu metamorfozy.com?
Ponieważ na twarzy najbardziej widać uśmiech i zęby. To uśmiech w dużej mierze decyduje o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Jeśli chcemy osiągnąć efekt odmłodzenia twarzy dzięki zabiegom medycyny estetycznej, to lśniące, białe zęby będą ich idealnym uzupełnieniem. Myślę, że dlatego dr Katarzyna Jasiewicz zaprosiła do współpracy mnie – stomatologa. Połączenie medycyny estetycznej i stomatologii sprawia, że efekty pracy każdej z nas są szczególnie widoczne.

Nie zawsze chyba mamy świadomość tego jak wyglądają nasze zęby.
Wielu rzeczy nie zauważamy, bo kiedy patrzymy w lustro stajemy przed nim zwykle w tej samej pozycji. Przyzwyczajamy się do swojego wizerunku. To tak jak z nowym mieszkaniem: przez pierwszych kilka miesięcy widzimy każdą ryskę i zadrapanie, a po dwóch latach – całkowicie obojętniejemy.

Jakich problemów z zębami  najczęściej nie dostrzegamy?

Nie widzimy asymetrii w układzie zębów i dziąseł. Choć ta ostatnio robi się modna do tego stopnia, że czasem zakłada się aparat ortodontyczny po to, żeby wykrzywić dwójkę. Pacjenci nie widzą też często szpar między zębami i startej powierzchni zęba. Najbardziej zwracają uwagę na kolor i przebarwienia.

Kilka uczestniczek metamorfoz.com odwiedziło już Dentimę i - na moje oko –  teraz uśmiechają się częściej. Jakie zabiegi im Pani proponuje?
Zaczynamy zawsze od pełnej diagnostyki, czyli badania stomatologicznego przy użyciu lasera diagnostycznego, komputerowych badań rentgenowskich i ewentualnie badań dodatkowych. Potem przeprowadzamy zabieg pełnej higienizacji. Usuwamy osad, kamień nazębny, polerujemy zęby i pokrywamy je pastą z fluorem. Dopiero wtedy można wybielić zęby za pomocą specjalnej lampy. Dalsze zabiegi zawsze zależą od stanu zębów pacjentek, ich oczekiwań co do końcowego efektu i czasu jaki chcą poświęcić na jego uzyskanie. Leczenie ortodontyczne może przynieść spektakularną poprawę, ale wymaga czasu i noszenia aparatu stałego. Na to nie każdy chce się zdecydować. Wtedy korzystamy z możliwości jakie daje leczenie zachowawcze, czyli korygowanie kształtu zębów za pomocą materiałów kompozytowych. Koryguję też asymetrię dziąseł za pomocą kautera elektrycznego, co trwa dosłownie chwilę, a daje natychmiastowy, spektakularny efekt. Gdy stan zębów tego wymaga, leczymy je kanałowo pod mikroskopem stomatologicznym. W dalszej kolejności możemy zastosować leczenie protetyczne oraz implantologiczne - tu proponujemy wykonanie porcelanowych lub pełnoceramicznych (bezmetalowych) koron i mostów, protez ruchomych estetycznych bezklamrowych ze specjalnymi elementami, które utrzymują protezę na swoim miejscu, a są niewidoczne dla otoczenia. 

Na co kobiety w wieku 30+ powinny zwracać szczególną uwagę, jeśli chodzi o zęby?

Trudno przypisać problemy z zębami konkretnemu wiekowi. Są sześćdziesięciolatki, które mają wszystkie własne zęby i trzydziestolatki, które już wymagają leczenia protetycznego.

Od czego, jeśli nie od wieku, zależy kondycja zębów?
Dużo zależy od diety. Nie tylko od  tego, co jemy, ale też od tego jak jemy, jak często spożywamy posiłki i jaką one mają konsystencję. Ważna jest jakość higieny - jak często czyścimy zęby i w jaki sposób. Genetycznie uwarunkowania też mają znaczenie. Jedni mają mocne, twarde zęby, które nawet w niesprzyjających warunkach nie chorują, u innych tkanka jest wrażliwa, krucha, podatna na uszkodzenia. Paradoksalnie, zwykle zęby o białym kolorze szkliwa są słabsze, niż ciemniejsze.

1 2  

Wasze opinie 

Komentarze

Jeszcze nikt nie komentował‚ tego tekstu.